Raskrinkano

Trijumfalna kapija: Od umjetnosti do homofobije 

Kako u Francuskoj, tako  u cijelom svijetu, jun je mjesec prajda, pa su umjetnici dali sebi na volju. Ali, ne gledaju svi blagonaklono na umjetnost... 

Podijeli

Društvenim mrežama kruži video čuvene Trijumfalne kapije, oko koje su razni elementi obojani u dugine boje. Video prate komentari poput: (1, 2, 3, 4, 5) 

Trijumfalna kapija je pala…… 
S0t0njare rade svoju priču….. 
Ljudi ćute i prihvataju…… 
Zamislite samo kakav svet će da bude kada naša deca, unuci budu odrasli ljudi….. 
…mada mislim da će se pre toga svršiti ili u toj generaciji….. 

Trijumfalna kapija i Pariz prolaze kroz najodvratniji i najsramniji period u svojoj istoriji. 
Zbog toga, ostatak sveta ne žali za entropijom i prašnjavim propadanjem nekada respektabilne zemlje. 
Kakvi god da su bili i Napoleon, Robespjer, De Gol, Žiskar De Sten, Miteran.. se sada obrću u grobu. 

Kako u Francuskoj, tako  u cijelom svijetu, jun je mjesec prajda, pa su umjetnici dali sebi na volju. Ali, ne gledaju svi blagonaklono na umjetnost… 

Glavni i odgovorni za snimak, koji je i unio pometnju, je video kreator Ian Padgam, koji kaže da je iz Kalifornije, ali da živi u Francuskoj, te da voli nadrealizam. To je lako provjeriti ako se pogleda njegov Instagram nalog, gdje se nalazi i “sporni” video.  

S obzirom na to da je instalacija oko Trijumfalne kapije podigla dosta prašine, Padgam je govorio i za le Parisien. Objasnio je da u pitanju nije fizička instalacija, već ona rađena u 3D tehnici:  

“Prvo sam snimao na lokaciji, potom sam kreirao dugu u 3D softveru i ubacio je u video. Trebalo mi je oko tri dana”, objašnjava Padgam. 

Kako se na društvenim mrežama pojavilo puno homofobnih komentara i onih da je Trijumfalna kapija oskrnavljena, svjetski fekt-čekeri i ostale redakcije morale su da dokazuju da u pitanju nije fizička instalacija, već digitalna.  

Sporne objave dobijaju ocjenu – dezinformacija.  

Ocjenu “Dezinformacija” dobija medijski izvještaj koji u sebi sadrži “miks” činjenica i netačnog ili poluistinitog sadržaja. U ovakvim slučajevima, mediji ne moraju nužno biti svjesni netačnih informacija koje su objavljene zajedno sa istinitim. Takođe, ovom ocjenom biće tretirani i izvještaji koji imaju lažne atribucije ili naslove koji ne oslikavaju tekst u smislu tačnosti informacija. 

In this article